Anne ve Baba Olmak için Hamile Kalmanın Yolları

 Anne ve Baba Olmak için Hamile Kalmanın Yolları

Çocuk sahibi olmak güzel ve özel olduğu kadar bir o kadar da zordur. Çocuk doğduktan sonra da ayrı bir süreç gerekir ve çocuk büyütmek başlı başına fedakarlık gerektirir. Hem anneye hem babaya büyük görevler düşer.

anne-baba-bebek

Bazı kadınlar hamile kalamamaktan yakınmakta bunun için sıkça doktora başvurmaktadırlar. Doktora başvurmadan önce “ne yapılmalı” sorusu üstünde durmaları gerekir. Hamile kalma yöntemleri ise oldukça fazladır. Hem de öyle tonlarca ilaç kullanmanıza gerek yok. Sadece kendinizi psikolojik ve fiziksel olarak hazırlamalısınız. İşte hamile kalma yolları:

1-Karar verin.

İlk olarak anne olup olmadığınıza karar verin. Karar aşaması tüm hamile kalma yöntemlerinin başında gelir. Eğer kendinizi psikolojik olarak hazır hissetmiyorsanız ve sırf baskılar yüzünden hamile kalma zorunluluğunda hissediyorsanız bundan vazgeçin. Önce sizin sağlıklı bir karar vermeniz gerekmektedir.

hamile-kalmak

2-Sağlıklı beslenin.

Doğru ve ölçülü beslenmek her zaman önemlidir. Abur cuburdan kaçının ve sağlıklı gıdalar tüketmeye dikkat edin. Kilonuzu dengede tutmak da önemlidir. Hızlı kilo alıp vermemeye özen göstermelisiniz. Çok yağlı ve hormonlu ürünlerden kaçının. Mümkünse organik ürünler tüketebilirsiniz.

hamile-olmak

3-Sigara ve alkolden uzak durun.

Sigara ve alkol vücudun baş düşmanlarından ikisidir. Özellikle hamilelikte anne adaylarına ciddi zarar vermektedir. Eğer çocuk düşünüyorsanız sigara ve alkolü bırakmalısınız. Aynı zamanda sadece anne adayları için değil baba adayları için de alkol ve sigara zararlıdır. Sperm kalitesini düşürür ve hamileliği zorlaştırır.

komik-aile

4-İlaç kullanmayın.

Eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ve ilaç kullanmanız gerekmiyorsa ilaç kullanmayın. Özellikle basit gördüğümüz ağrı kesiciler bile zararlıdır. Hem kendinizi önceden alıştırırsanız hamilelikte zaten ilaç kullanamayacaksınız.

hamile-kalma-yontemleri

5-Mutlaka doktora gidin.

Çocuk sahibi olmaya karar verdiniz. Bunun için mutlaka doktora gidin. Öncesinde mutlaka hazırlık yapın ama doktor önerilerine de önem gösterin. Özellikle kadınlarda yumurtlama döneminde ilişkiye girmek hamileliği arttıran faktörlerdendir. Aynı zamanda doğum kontrol hapınızı da bırakmalısınız. Doktorunuzla görüşmeyi ve önerilerini dinlemeyi ihmal etmeyin. En önemlisi de sabırlı olup, inanmak. Hemen hamile kalamasanız bile umut etmekten vazgeçmeyin. Hamile kalmanın en önemli yöntemi sakin, umutlu, huzurlu kalmaktır.

hamilelik-donemi

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir