Bilinçli Diyet Yapmak ve Kontrollü Kilo Vermenin Yolları

 Bilinçli Diyet Yapmak ve Kontrollü Kilo Vermenin Yolları

Her şeyden önce bilinmesi gereken bir şey varsa o da; herkesin bünyesinin farklı olduğu ve buna göre diyet yapması gerektiğidir. Herkesin diyet programı herkese uymaz. Mutlaka kişiye özel olmalıdır. Bazı ortak noktalar olsa da bu yanılgıya kapılmamak gerekir.

Uygulanan genel diyetlerin yarattığı en büyük problem kaybedilen ağırlığın büyük bir bölümünün kas ve su olmasıdır. Kişisel diyetlerde ise günden güne vücuttaki yağ miktarı azalır ve sonuç başarılı olur.

Kişilere diyet listesi hazırlanırken kilo vermek ilk adımdır. Zayıflama evresi gerçekleştikten sonra ise sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmış kişi kilosunu her zaman korur. Diyet listeleri ise kişilerin kilo, yaş, cinsiyet, metabolizma değerleri göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.

Kontrollü Kilo Vermenin 10 Yolu

Kontrollü ve emin adımlarla kilo verebilirsiniz. Bunun için kendinize hedefler belirleyebilir ve bu hedefler doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Ama en önemli olan ise başarmaya inanmaktır.

1-Motivasyon

İşe motivasyonla başlayın. Başaracağınıza inanın ve hedefler belirleyin. “Ben şuan 80 kiloyum en kısa zamanda 75 kilo olacağım,” gibi hedefleriniz olsun.

diyet-yapmak

2-Uzman yardımı alın.

Asla kendiniz kafanıza göre bir şeyler yapmayın. İlk olarak işin uzmanıyla görüşün ve önerileri doğrultusunda hareket edin. Sağlık çok daha önemli.

Dietitian doctor

3-Her gün tartılmayın ve pozitif düşünün.

Her gün tartılırsanız kilo veremediğiniz zamanlarda kendinizi kötü hissedersiniz. Kilo veremeseniz bile pozitif düşünmekten vazgeçmeyin. Çünkü elbet sonunda başaracaksınız.

tartiya-cikmak

4-Beslenme alışkanlığınızı değiştirin.

Alıştıklarınızdan vazgeçmeniz gerekecektir. Abur cubur tüketmek yerine kuru meyvelere yönelirseniz daha faydalı olur. Meyve tüketerek zararlı içeceklerden vazgeçebilirsiniz. Şekeri de mutlaka hayatınızdan uzak tutun.

cips-yemek

5-Tabaklarınızı değiştirin.

Eğer çok geniş tabaklara sahipseniz bir an önce değiştirin. Daha az yiyeceği koyabileceğiniz tabakları kullanmanız daha yararlı olacaktır. Az yemeye alışırsanız daha çabuk kilo verirsiniz.

kucuk-tabak

6-Hayatınızda spora yer verin.

Spor yaparak kilo vermek her zaman daha sağlıklıdır. Sağlıklı beslenme yanında düzenli spor yapmak daha çabuk kilo vermenizi sağlar. Hayatınızda hiç spor yapmadıysanız sporu hayatınıza dahil etmenin tam zamanı!

spor-yapmak

7-Yağ yakımına yardımcı olan yiyecekleri tercih edin.

Tarçın, yağ yakımına yardımcı olur. Yumurta ise gün boyu tok tutma özelliğine sahiptir. Bu tarz anahtar yiyecekleri araştırıp tüketirseniz daha çabuk fayda sağlarsınız.

tarcin-baharati

8-Diyet listenizi bozmayın.

Bir günden bir şey olmaz mantığıyla hareket etmeyin. Bu size zaman kaybettirir ve yaptığınız ufak kaçamaklarla kilo verme sürenizi uzatmış olursunuz.

hamburger-yiyen-kadin

9-Bol su için.

Sadece diyet yapanlar için değil herkes için su içmek önemlidir. Metabolizmayı hızlandırır, toksinleri atar, yaşlanmayı engeller.

su-icmek

10-Kendinizi ödüllendirin.

Kilo verdiğiniz zaman uzun zamandır istediğiniz bir kıyafeti alarak kendinizi ödüllendirin. Eğer bu şekilde motive olursanız daha çok hırslanırsınız ve azimle hedefinize doğru ilerlersiniz. Ne olursa olsun vazgeçmeyin!

once-ve-sonra

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir