Detoks Etkisi Yaratan 11 Yiyecek

 Detoks Etkisi Yaratan 11 Yiyecek

Kış mevsiminin hantallığını yaz mevsiminin yorgunluğunu alacak tek bir şey varsa o da detoks! Detoksu kısaca tanımlamak gerekirse vücudun toksinlerden arınmasıdır. Vücuttan biriken toksinler detoks diyetleriyle atılır. Zehir atılır desek de doğru olabilir.

Detoks faydalı olduğu gibi bir o kadar da zehirlidir. Detoks diyetler bilinçsizce uzman yardımı olmadan yapılırsa kötü sonuçlanabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Herkesin belirli aralıklarda vücudunu dinlendirmeye, rahatlatmaya ihtiyacı vardır. Detoks için özel bir program uygulayabileceğiniz gibi bazı besinlerle de detoks etkisi yaratabilirsiniz. Bu yiyecekler, vücutta birikmiş toksinleri atarak vücudunuzun dengesini sağlar ve rahatlatır. Mutfağınızda mutlaka bu yiyecekleri bulundurmalısınız ve toksinleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Gelelim o yiyeceklere:

1-Su Teresi

Karaciğer temizleyici ve idrar söktürücü su teresini, makarnalarınızda sandviçlerinizde salatalarınızda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda hücre yenileyicidir.

su-teresi

2-Limonlu Su

Vücutta birikmiş toksinleri atmak için birebirdir. Her sabah limonlu su içmek fayda sağlar.

limonlu-su

3-Koyu Yapraklı Yeşil Sebzeler

Salatalarımızın vazgeçilmezleri, marul gibi lifli yeşillikler sindirim sisteminizi düzenler. Salata yapabilir ya da çiğ bir şekilde rondodan geçirip meyve suyu hazırlayabilirsiniz.

yesil-sebze

4-Taze Meyveler

Antioksidan, lif deposu, vücudunuz için bir şölen. Taze meyveden oluşan bir tabağa kimse hayır diyemez.

taze-meyve

5-Lahana

Pek çok yemeği yapılan lahana, karaciğerinizi temizler. Elma ceviz ve lahanadan oluşan bir salata hem lezzetli hem de faydalıdır.

lahana-salatasi

6-Enginar

Sindirim sistemini düzenleyen enginar hazımsızlığı önler. Safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur.

enginar-haslama

7-Pancar

Pancar, enzimlerin artmasına yardımcı olur.

seker-pancari

8-Sarımsak

Sarımsak, iltihap söktürür ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Her yemeğinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Garlic Cloves

9-Yeşil Çay

Asyalıların mucizesi yeşil çayın faydalarını saymakla bitmez. Kilo vermeye yardımcıdır, toksinleri atar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlıklı bir içecektir.

yesil-cay

10-Tahıllar

Yüksek lif barındıran tahıllar, kabızlık sorunu yaşayanlar için ilaçtır. Antioksidan özelliğinin yanı sıra diyetlerinizin vazgeçilmezidir.

kinoa-salatasi

11-Zencefil

Bel çevresinde yağları yok etmede güçlü olan zencefil karaciğer sağlığınız için de önemlidir. Lezzetli bir zencefil çayı ise tüm boğaz ağrılarınızı yok eder.

zencefil-bitkisi

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir