Epten Trakyalı Olmak İsteyeceğin 10 Lezzet

 Epten Trakyalı Olmak İsteyeceğin 10 Lezzet

Trakya’nın şivesi kadar aslında yemekleri de meşhur. Bir kez yolu düşen bu lezzetler için bile gelmek isteyebilir. Sadece il merkezinde değil ilçelerde de yiyebileceğiniz çeşit çeşit yemeklerin tadına bakmadıysanız geç kalmayın.

1-Tekirdağ Köftesi

Listenin ilk sırasına Tekirdağ köftesini koymazsak olmazdı. Ortaya bir piyaz yanına ayran istemeyi unutmayın. İrmik katılarak yapılan Tekirdağ köftesini acı sosa banarak yemeyi ihmal etmeyin. Hem karnınız bayram etsin, hem de gözünüz gönlünüz açılsın.

tekirdag-koftesi

2-Peynir Helvası

Birçok bölgeye göre farklı yapılışı olan peynir helvası iplik iplik görüntüsüyle gönlünüzü fethedecek. Üzerine dondurmayı koyun, yanına çay söyleyin oh mis! Bu arada en meşhur olanı Malkara ilçesinde yapılıyor.

peynir-helvasi

3-Hayrabolu Tatlısı

Bu tatlıyı Kemalpaşa tatlısıyla bağdaştırabilirsiniz. Üzerine tahin gezdirilen ve fındıkla süslenen bu tatlı aynı zamanda tatlı krizi de geçirebilir. Kalori bombardımanına maruz kalabilirsiniz. Ama yemekten de kendinizi alamayacaksınız. Bu tatlı da Hayrabolu ilçesine özgüdür.

hayrabolu-tatlisi

4-Tavuklu Mantı

Tavukla yapılan ve öyle minik minik olmayan, doydu mu doyuran tavuklu mantının en güzelini, en kendine hasını yine Trakya’da yiyebilirsiniz. Alternatif olarak kazla da yapılabilen bu mantı genelde yoğurtsuz yenilir.

trakya-manti

5-Satır Et

Edirne’nin Keşan ilçesinin tescilli lezzet satır ete özellikle Keşan’ın köyü Yenimuhacir’de rastlayabilirsiniz.

kesan-satir-et

*Trakya Rakısı

Şişşt… Trakya’nın en özeli tabii ki de rakısı. İl merkezinin çıkışına yaklaştığında aldığın anason kokusuyla hemen deniz kenarına çilingir sofrası kurasın gelir. Bir roman havası açıp oynayasın gelir.

raki

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir