Gonzalo Calvo’nun Origami Hayvanları

 Gonzalo Calvo’nun Origami Hayvanları

Japonya’ya Budist rahiplerce getirilen origami sanatı, kolay ve ucuz bir uğraş olduğundan herkes tarafından kolayca sahiplenilmiş. Genellikle tek parça kağıt şekillendirilir. Aynı zamanda da birkaç farklı türü vardır. Klasik origami; tek parça kağıt kullanılarak yapılıyor. Modüler origami ise birkaç kağıttan oluşuyor. Islak katlama ise bu ikisinden oldukça farklı. Hayvan figürleri elde etmek için kağıt ıslatılarak belli bir forma dönüştürülüyor ve şekil alıyor.

ucan-ejderha

Bizim için origami uçak yapmaktan ibaret olsa da Madrid’li müzisyen Gonzalo Garcia Calvo’nun sanatı herkesin bildiği türden değil. O adeta kağıttan sanat yapıyor ve daha önce hiç görmediğimiz çalışmaları bize sunuyor.

kagit-kurbaga

Gonzalo Calvo birçok temada origami yapsa da asıl onun ilgisini çeken tema; hayvanlardan oluşuyor. Gonzalo bu hayvan figürlerini yaparken sadece 1 kağıt parçası kullanıyor ve büyük bir emekle figürü sanata dönüştürüyor. Bazı çalışmalarında nadir de olsa birkaç parça kağıt kullanabiliyor.

at-figuru

Düz bir kağıttan üç boyutlu hayvanlar yapmanın aslında ne kadar mümkün olduğunu bize sunuyor. Belki biz de kağıttan uçak yapmak yerine en azından kedi ve köpek figürü deneyebiliriz.

origami-yapimi

kugu-figur

kagit-kus

at-figur

origami-kopek

fil-yapimi

ucan-balik

mor-kedi

 

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir