Kahveyi Sevmenize Neden Olan Önemli Faydalar

 Kahveyi Sevmenize Neden Olan Önemli Faydalar

Her gün içmekten keyif alanlara, vazgeçemeyenlere kahvenin faydalarını anlatmaya karar verdik. Sevmeyeninin olmadığını düşünsek de belki bu sebepler sevdirebilir.

Etiyopya’da rastlanan sonra yedi cihanı dolaşarak Venedikli tüccarlar tarafından Osmanlı’ya getirilen kahve, dünyada petrolden sonra en büyük ticari hacme sahiptir.

Gel zaman git zaman birçok çeşidi çıkmış ve yöresel lezzetler sofralarımıza kadar gelmiş. Amerikanocuların yanında Türk kahvesi severler de oldukça çok. Yumuşak sevenler ise bildiğimiz üzere latteye başvuruyor.

Kahve çekirdeklerinin içinde birçok madde bulunuyor. Bunların en çok bilineni ise kafein ve antioksidan maddesi.

kahve-ve-gazete

Zihni Dinç Tutar

Siz de başı ağrıyanlardansanız günlük bir bardak kahve baş ağrınızı dindirebilir. Ayrıca güne kahveyle başlamak sizi gün boyu dinç ve enerjik tutacaktır. Mide rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi zihin üzerinde de yararları oldukça fazladır. Alzheimer hastalığının oluşumuna engel olduğu oldukça yaygın bir görüş.

Kilo Vermek İsteyenlere

Kahvenin içinde bulunan kafein, yağ yakımına sebep olur. Aynı zamanda metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Sütlü bir kahve sizi gün boyu tok tutabilir. Fakat çok kilo vermek istiyorum deyip çok da tüketmemek gerekiyor.

Depresyondan Kurtulmak

Kahve, yağmur, battaniye üçlüsünden yola çıkarak: depresyondan kurtulmak isteyenler için kahve önemli. Yapılan araştırmalara göre günde 3-4 fincan kahve tüketen depresyon hastalarının kısa sürede iyileştiği görülmüş.

kahve-icmek

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahvenin en sağlıklı ve en uygun tüketim hali, şekersiz, şurupsuz olanıdır. Çünkü içerisine çok fazla madde giren kahve hem fazla kilolara sebep olabiliyor hem de göstereceği etkiyi tam olarak gösteremiyor. Dikkatinizi toplamak ve güne enerjik başlamak istiyorsanız sade kahve içebilirsiniz. Kalp hastalıkları olanların mutlaka doktor tavsiyesinde önerilen miktarda kahve içmesi gerekiyor. Ayrıca uyku probleminiz varsa geceleri kahve tüketmekten kaçınmalısınız.

admin

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir