Kış Mevsiminde İyi Gelecek 5 Klasikleşmiş Bitki Çayı

 Kış Mevsiminde İyi Gelecek 5 Klasikleşmiş Bitki Çayı

Kış ayları geldiğinde grip olmak kaçınılmaz. Salya sümük içindeyken de metrobüse binmek pek kolay olmuyor tabi. Ee ilaçlar da bir yere kadar. Hele bazısı uyku yapıyor ki otobüste uyumamak elde değil. Bu gibi durumlarda alternatif tıbba başvurabilirsiniz. Bitkilerin gücü en azından kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Televizyon izlerken cips ve kola yerine kış aylarında bu bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Battaniyeniz içinde keyif yaparken tüketmek iyi gelebilir. Ya da iş yerinde canınızı sıkan bir durumda bitki çayları içerek biraz da olsa rahatlayabilirsiniz. Rahatlayamıyorsanız ama bir şey diyemeyiz.

İster bu bitkileri karıştırarak tüketin isterseniz tek başına için. Birçok faydası bulunan bu bitkileri öğrenmek için de yazıya devam edin.

1-Papatya

Bahar aylarında topladığınız papatyaları kurutarak kışın tüketebilirsiniz. Papatya, hazmı kolaylaştırır, baş ağrısını giderir, alerji problemine birebirdir. Aynı zamanda uykusuzluk sorununuz varsa denemekte fayda var. Fakat 1 ay süreden fazla kullanmamanız gerekir. Çünkü uzun süre kullanım baş dönmesine sebep olabilir. Saçlar için de iyi bir açıcı olduğunu unutmamak gerekir. Papatya suyuyla saçlarını açan liseli kızlara selam olsun.

papatya-cayi

2-Adaçayı

Kış aylarından en çok ihtiyaç duyduğumuz bitki adaçayıdır. Nefes darlığına, boğaz iltihabına iyi gelir. Gargara olarak kullanabilirsiniz. Üstelik öyle pahalı bir şey de değil. Her yerde yetiştiği için kolay bulabilirsiniz, evinizde saksıda da yetiştirebilirsiniz.

3-Ihlamur

Kilosunun fiyatı etle yarışsa da biz yine de ıhlamuru seviyoruz. Gribe, iltihaba iyi gelir. Cilt lekeleri ve kırışıklıkları da azaltır. Sabah aç karnına kaynatıp içerseniz zayıflama etkisini de görebilirsiniz. Ama çok da abartmamak lazım. Umarız ki, ucuzlar!

ihlamur-cayi

4-Kuşburnu

En tatlış bitkilerden olan kuşburnunun çayı da güzel marmelatı da. Kolunuzu kaldıracak haliniz yoksa, hemen yoruluyorsanız kuşburnu iyi gelecektir. Grip ve nezle üzerindeki etkisi de tartışılmaz. Bol miktarda C vitamini içerir.

kusburnu-cayi

5-Okaliptus

Bataklıkları kurutmak için ekilen okaliptüs ağacının yapraklarından çay yapabilirsiniz. İçmesi de oldukça keyiflidir. Astım ve nefes darlığında etkilidir, balgam sökücü özelliği bulunur. Nefes almakta zorlanıyorsanız gün içinde okaliptüs çayı içebilirsiniz.

okaliptus-cayi

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir