Mobbingçileri Sinir Krizine Sokup Hata Yapmalarını Sağlayacak 5 Yöntem

 Mobbingçileri Sinir Krizine Sokup Hata Yapmalarını Sağlayacak 5 Yöntem

Eğer bir iş yerinde çalışıyorsanız mobbing terimini çoktan öğrenmişsinizdir. Sürekli size sataşan, açığınızı arayan, psikolojik saldırıda bulunan kişi tam anlamıyla mobbingçidir. Bu kişiler aynı zamanda patronun çok yakın kankasıdır. Patronun kanatları altında ömür boyu yol alabileceklerini zannederler. Ama bilmezler ki vadeleri dolduğunda onlar da gideceklerdir.

Sabah kalkmışsınız, en güzel kıyafetlerinizi giymişsiniz, metrobüs çilesi bile sizi üzememiş, işe gitmişsiniz. Mesai başladığı anda arka masalarınızda sızlanan biri sürekli işlerinin yoğunluğundan ve ne kadar çok iş yaptığından bahsederken tüm gün onu dinlemek zorunda kalırsınız. Saat ilerledikçe gelip başınıza dikilebilir, eksik olan işlerin sorumluluğunu size yüklemeye çalışabilir. Bunu sadece sahada yapmakla yetinmez, kapalı kapılar ardında sizi patronuna kötüler. Tam anlamıyla ekmeğinizle oynar, şerefsiz mobbingçi.

Bir zaman sonra patronunuz size tavırlı gözlerle bakmaya başlar. Bunun sebebi mobbingçi, kuyu kazan sinsidir. İşte bu esnada yöntemlerimiz hayat kurtarıyor.

1-Sinirinizi kontrol altına alın.

Tam üzerine saldıracakken bundan vazgeçin ve her zaman gülümseyin. Sizi hiçbir şeyin üzemeyeceğini herkese inandırın. En şiddetli azarı patronunuzdan yeseniz bile gülümsemeye devam edin. Çünkü hayat sizin etrafınızda dönüyor! Evet, evet buna kendinizi inandırın, çok değerli olduğunuzu unutmayın.

sinirli-cocuk

2-Mobbingçinin en yakın arkadaşıyla siz de arkadaş olun.

Unutmayın herkesin kara kutusu elbet bir gün açılır ve açıldığında tüm sırlar dökülür. Çünkü mobbingçi hırsına yenik düşüp zamanla en yakın arkadaşını da yem durumuna sokacaktır. Siz de fırsattan istifade tüm sırları ve patrona ettiği şikayetleri öğrenebilirsiniz. Böylelikle kendinizi korumanız daha kolay olur.

caktin-mi-kofteyi

3-Laf soktuğunda ölçülü bir şekilde karşılığını verin.

Size gün içinde sürekli laf sokacaktır. Her şeye susun demiyoruz elbette. Sustuğunuz yerler olsun ama laf da sokun ki sessiz sanmasın. Ama bu laf sokmaları ortalık yerde değil kenarda köşede yapın ki ispat edemesin.

laf-sokmak

4-Toplantılarda kendinizi gösterin.

Toplantılara mutlaka katılın ve her zaman yaratıcı fikirleriniz olsun. Mümkünse mobbingçinin fikrinden çok daha parlak bir fikir bulun ki patronunuz şaşırsın.

toplanti-yapmak

5-Tüm personelle iyi geçinin.

Unutmayın ilerleme yolundaki en büyük destekçiniz diğer çalışanlar olacaktır. Eğer kendinizi sevdirirseniz ve işinizi iyi yaparsanız hiç korkunuz olmasın. Ayrıca diğer çalışanlar rahatsız değilmiş gibi gözükse de mutlaka mobbingçiye karşı sinsi bir duygu besliyordur.

ofis-eglence

En önemlisi ise yılmayın. Sakin olun, sabırlı olun. Bırakın mobbingçi işten çıksın siz değil!

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir