Sağlıklı Yaşama Başlangıç: Doğal İçecekler

 Sağlıklı Yaşama Başlangıç: Doğal İçecekler

Asitli ve şekerli içecekler sağlığımızı tehdit ediyor. Düzenli olarak kola ve benzeri içecekler tüketenlerde şeker problemleri ortaya çıkıyor. Diyabet tüm dünyada artıyor. Aynı zamanda asitli içecekler mideye de ciddi zararlar veriyor. Bir adet kutu kolada 9 çay kaşığı şeker bulunuyor ve bu 39 grama denk geliyor. Bunun karşılığında tüketilen diğer içecekler de bu zararı önlemiyor. Diyet adı altında geçen içeceklerde de büyük miktarda şeker bulunuyor. Yani diyetini de tüketseniz yine zararlı çıkıyorsunuz.

Yapılan araştırmalara göre şeker: osteoporoz, kalp rahatsızlıkları, astım, diş çürümesi, obezite gibi problemlerin ana sebebini oluşturuyor. Şekerli içecekler yerine daha sağlıklı içecekler tüketmemiz gerekiyor. Özellikle suyu hayatımızdan eksik etmemiz gerekiyor. Fakat bu şekerli içecekleri hemen bırakmak zor olabilir. Bunun için su ve meyve karışımlarını deneyebilirsiniz. Alışma süreciniz de daha kolay geçmiş olur hem de meyvelerin vitaminlerinden yararlanmış olursunuz. Başlamak için hiçbir şey geç değil. Bu adımları atmanız için size birkaç alternatif içecek oluşturduk.

1-Portakal, Çilek ve Naneli Su

Bu karışım alıştığınız bir tat olmasa da serinletici ve bağışıklık sisteminizi güçlendirici özelliğe sahip. Güne başlamak için harika bir C vitamini deposu.

portakal-ve-nane

2-Naneli, Greyfurtlu Detoks Suyu

Bu karışım greyfurtun düşük şekeri sayesinde gayet sağlıklı. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı. Sindirim ve bağırsak problemi olanlar sıkça tüketebilirler.

greyfurt-ve-salatalik

3-Tarçınlı ve Elmalı Su

Tarçının kan şekerini düzenleme özelliği vardır. Elma ile birleşince sıfır kalorili bir içecek elde etmiş oluruz.

elma-ve-tarcin

4-Mango, Yeşil Limon ve Fesleğen Karışımlı Su

Mango günlük A vitamininizi karşılar. Fesleğen ise geleneksek tıpta çok önemlidir. Demir ve kalsiyum açısından zengin olan bu karışımın koladan daha sağlıklı olduğu kesin.

mango-ve-yesil-limon

5-Zencefilli ve Zerdeçallı Limonata

Bu içecek sindirimi hızlandırır, bağışıklığı arttırır ve eklem ağrılarını azaltır.

zencefilli-limonata

6-Böğürtlenli Adaçayı

Göründüğü gibi lezzetli olan bu içeceği yaz aylarında buzlu tüketebilirsiniz. Aynı zamanda böğürtlen yerine çilek de kullanabilirsiniz.

bogurtlenli-adacayi

7-Karpuz, Salatalık ve Naneli Su

Karpuzda kalp sağlığını koruyan likopen vardır. Yaz mevsimde en favori içeceğiniz olabilir.

karpuz-ve-salatalik

8-Buzlu Yeşil Çay

Bu ferahlatıcı içecek, kan şekerinizi düzenler. Limon ve salatalık ile lezzetini arttırabilirsiniz.

buzlu-yesilcay

9-Yeniyıl Detoksu

Tatilde aşırıya kaçtığınız zaman imdadınıza yetişir. Büyük bir sürahiye ahududu, greyfurt, salatalık, armut ve taze nane koyun, tadını çıkarın!

detoks-tarifi

10-Güzellik Detoksu

Elma, çilek, limon, tarçın ve naneyle tatlanmış detoks suyunu her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda cildinizi de güzelleştirir.

guzellik-iksiri

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir