Salvador Dali’nin 40 Yıl Gecikmeli Yemek Kitabı

 Salvador Dali’nin 40 Yıl Gecikmeli Yemek Kitabı

Farklı karakteri, giyinişi, eserleri ve söylediği sözlerle tüm zamanların adamı olmayı başarabilen Salvador Dali, aslında gün yüzüne çıkan yetenekleriyle de bizi şaşırtmaya devam ediyor. Üstelik 40 yılın ardından kitap tekrar yayınlanıyor.

salvador-dali

Gösterişli hayatının yanında çocukluktan beri aşçı olmayı hayal eden Salvador Dali, 1973 yılında “LesDiners de Gala” (Gala ile Akşam Yemeği) adlı tarif kitabını yayınlamıştır. 12 kategori içeren tarif kitabında 136 adet tarif yer alıyor. Tabi bu tarifler de Salvador Dali kadar ilginç. Tariflerle yer alan çizimlere ise hayran kalabilirsiniz.

yemek-kitabi

Tariflerden bahsedecek olursak, yelpaze geniş: Kurbağa hamuru, avokado tostu, salyangoz dolgulu dana kotlet, şekerlemeli çam kozalakları gibi tarifler var. Aynı zamanda Dali’nin çocukluk hayali aşçılık, resimlerinde de kendini göstermiş.

farkli-yemek-tarifi

Salvador Dali, bu kitabı hazırlarken eşi Gala ile düzenledikleri ilginç parti etkinliklerinden ilham almış. İspanyol ressamın sevdiği yiyecekler ise; yumurta, balık, ördek, peynir.

tarif-kitabi

balik-yemegi

Mantık kelimesinin Salvador Dali’de pek anlam ifade etmediğini düşünürsek bu kitaba da ön yargıyla yaklaşmamamız gerekiyor. Sadece çizimlerine saatlerce bakmak bile az da olsa dünyaya farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacaktır. Kalori kelimesine takılanların ise bu kitabı asla açmaması gerektiğini söylüyor Dali.

les-diners-de-gala

Bu kitaptaki tarifler size uyar mı bilinmez ama bu farklılığı görmeden geçmeyin. Kim bilir belki siz de bir gün şekerlemeli çam kozalaklarınızı yerken film izlersiniz.

kizarmis-ordek

salvador-dali-yemek-kitabı

ilginc-ve-farkli

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir