Sivilce İzlerini Yok Etmenin Yolları

 Sivilce İzlerini Yok Etmenin Yolları

Özellikle ergenlik dönemlerinde hormonlara bağlı olarak ciltte aşırı yağlanma olur. Yağ bezlerinin salgıladığı sebum maddesi tıkanır ve bunun sonucunda sivilce oluşur. Sebum ise cildi korumak için salgılanan önemli bir maddedir.

Her ne kadar sivilceleri sıkmak eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivite olsa da mayın tarlasına dönmemek için bu işlemi uygulamamız gerekir. Sonucu çok daha kötü olabilir. Bunun yanında sivilce giderici ilaçları da doktor gözetiminde kullanmak gerekiyor. Her ürün vücudunuza uygun olmayabilir ve etkilerinden kurtulmanız aylar sürebilir. Sivilce lekeleri de cildimize olan güvenimizi yerle bir edebilir.

Sivilce, genellikle cildi yağlı olan kişilerde görülür. Bunun için cildi sık sık yıkamak ve çeşitli temizleyiciler kullanmak gerekir. Sivilce maskeleri bu konuda bize yardım edebilir. Sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olmak adına Gri Panda güzellik taktiklerine göz atmayı unutmayın.

1-İşe cilt temizliğinden başlayın.

Sivilcelerden kurtulmanın ilk adımı cilt temizliğidir. Yüzünüzü düzenli olarak günde en az 2 defa yıkamalısınız. Ama bu işlemden önce yüzünüzde makyaj varsa mutlaka silin. Ardından yıkama işlemini temizleme jelleriyle de destekleyebilirsiniz. Daha önceden meydana gelen sivilce izleri var ise onların da azalmasına yardımcı olacaktır. Diğer önemli faktör ise gün içinde sivilcelerinize dokunmamaktır. Elinizde çok fazla bakteri bulunur ve sivilcelerinize dokunduğunuzda bakteriler artar.

yuz-yikamak

2-Beslenmenize dikkat edin.

Sivilcelerin artmasının bir nedeni de düzensiz ve sağlıksız beslenmektir. Yağlı ürünler tüketmek yerine yağsız ya da az yağlı gıdalarla beslenebilirsiniz. Çekirdek, cips, çerez gibi yiyecekler ciltte yağlanma yapar. Bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Su, toksinleri atar. Hem kilo vermenize yardımcı olur hem de cildinizin daha taze görünmesini sağlar. Yaşlanmayı da geciktirir.

su-icmek

3-Püf noktaları deneyin.

Cildinizi fazla yağdan arındırmak için birkaç ipucu vereceğiz. Gözeneklerinize dolan bakteriler, kirler zaman içinde sivilce ve siyah noktalara dönüşür. Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanırsanız gözeneklerinizde yağlar daha çabuk çözülür. Bunu düzenli yaparsanız ilerlemeyi göreceksiniz. Diğer bir işlem ise gözeneklerinizi yağdan arındırdıktan sonra sıkılaştırmaktır. Bunu da soğuk suyla sağlayabilirsiniz. Ya da buz uygulaması yapabilirsiniz. Soğuk su, gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlar.

buz-uygulamak

4-Doğal maskeler uygulayın.

Piyasada sivilce için birçok ürün bulunur. Fakat evde kolayca hazırlayabileceğiniz sivilce maskeleri size yardım edecektir. Sivilcelerden kurtulmanız için birkaç doğal öneri:

yuz-maskesi

-Bal: Cildin kaybettiği sıvıyı cilde geri kazandırır ve sivilce izlerinin yok olmasına yardımcıdır. Doğal balı yüzünüze sürün ve 5 dakika kadar beklettikten sonra yıkayın. İyi bir bal olması önemlidir.

-Karbonat maskesi: Karbonat doğal peelingtir. 1 tatlı kaşığı karbonatı 4-5 tatlı kaşığı su ile karıştırdıktan sonra cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 10-15 dakika beklettin sonra yıkayabilirsiniz.

-Elma sirkesi:  Elma sirkesini günlük olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Yatmadan önce pamuk ile oval hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Cilt gözeneklerinizin sıkılaşmasını da sağlayacaktır.

5-Süreklilik sağlayın.

Tüm bu yöntemler sivilcelerinizin çıkmamasını ve sivilce izlerinizin azalmasını sağlayacaktır. Ama önemli bir nokta var ki o da bu işlemlerin düzenli yapılmasıdır. Bir kere uygulamak pek fayda sağlamaz. Her gün cildinizi yıkamayı ve bakımını yapmayı ihmal etmeyin.

salatalik-maskesi

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir