Siyah Noktalarla Doğal Yollardan Savaşın

 Siyah Noktalarla Doğal Yollardan Savaşın

Siyah noktalar kadın erkek herkesin büyük sıkıntısı. Çoğunlukla yağlı ciltlerde görülüyor. Sebebi ise tıkalı gözeneklerin oksijen ile buluşması olarak biliniyor. Siyah noktalardan kurtulmanın birçok yolu var. Elbette bunun ilk yolu düzenli cilt temizliği. Siyah noktalardan kurtulmak için doğal yolları tercih etmek en doğrusu diyebiliriz. Evinizde kolayca bulabileceğiniz malzemeler ile yapacağınız maskeler ve kürlerle siyah noktalarınıza veda edebilirsiniz.

Karbonat Maskesi

Karbonat cilt temizliğinde etkin yollardan biri. Granüllü yapısı nedeniyle doğal peeling diyebiliriz. İki yemek kaşığı karbonatı maden suyu ile karıştırarak macun haline getirip cildinizde sorunlu bölgelere sürün. Yıkamadan önce birkaç dakika kurumasını bekleyin.

karbonat-maskesi

Kil Maskesi

Kleopatradan bu yana kil, yıllar boyunca cilt dostu olmasıyla biliniyor. Kil maskesi cildi kirlerden arındırıyor ve zengin minerallerle besliyor. Bir yemek kaşığı kili suyla karıştırarak macun haline getirin ve cildinize uygulayın. 20 dakika bekleterek ılık suyla yıkayın. Kan dolaşımının hızlandığını ve cildinizin parlaklaştığını göreceksiniz.

kil-maskesi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal tonik olarak bilinir. Cildi kirlerden arındırır ve PH dengesini düzenler. 2 kaşık sirkeyi suyla karıştırarak günlük cilt temizliğinizde kullanabilirsiniz.

elma-sirkesi

Tarçın ve Zerdeçal Maskesi

Siyah noktalar için mucize diyebileceğimiz baharatlar tarçın ve zerdeçal. Birer çay kaşığı tarçın, zerdeçal ve limon suyunu karıştırıp macun haline getirin ve siyah noktalara uygulayın. Biraz bekletip ılık suyla yıkayın.

tarcin-ve-zerdecal

Gözenekleri Daraltın

Siyah noktaların ortaya çıkmasının sebebi gözeneklerin zaman içinde dolmasıdır. Hava kirliliği, iyi bakım yapılmaması gözeneklerin hızlıca dolup siyah noktanın meydana gelmesini sağlar. Bunun için gözenekleri daraltıp, sıkıştırmamız gerekiyor. Bakım yaparken ilk olarak sıcak su ile yüzümüzü yıkamalıyız. Sıcak su gözeneklerin açılmasını ve birikmiş yağların atılmasını sağlayacaktır. Doğal yöntemlerle bakımımızı uyguladıktan son gözeneklerimizi küçültmek için soğuk suyla yıkamalıyız. Ardından yüzümüze buz uygulaması da yaparsak gözeneklerimiz küçülecektir.

admin

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir