Stresi Hayatınızdan Atamıyorsanız Bunları Deneyin

 Stresi Hayatınızdan Atamıyorsanız Bunları Deneyin

Stres hayatımızın baş düşmanı. Yaşadığımız rahatsızlıkların altından genellikle stres çıkıyor. Baş ağrıları, mide hastalıkları, kalp hastalıkları hep stresin tetiklemesiyle baş gösteriyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar ve yoğun strese maruz kalanlar birçok sağlık problemi yaşıyor.

Peki stressiz bir hayat mümkün mü? Elbette pek çoğumuz stressiz bir hayat için yaşadığımız kalabalık ve gürültülü şehirleri terk edecek güce sahip değiliz. Fakat stresle başa çıkmayı deneyebiliriz.

Sizi Strese Sokan Şeylerden Uzaklaşın

Öncelikle stresi tetikleyen etkenleri hayatınızdan çıkarmaya özen göstermelisiniz. Sizi strese sokan ve gerginleştiren şeyleri yapmaktan kaçınmanızda fayda var. Bu ister stresli bir iş olsun, ister trafik olsun, ister insan ilişkileri olsun. Unutmayın! Gerginlikten uzak sakin bir hayat sürmek sizin tercihleriniz ile mümkün.

trafik-sorunu

Basit Yollarla Stresi Uzaklaştırın

Ancak bu etkenleri hayatınızdan çıkaramıyorsanız daha basit yollarla stresle baş etmeniz mümkün. Örneğin, stresi hissettiğinizde küçük yürüyüşlere çıkabilir, güzel bir müzik dinleyebilir ya da uygun bir ortamdaysanız kısa bir uyku çekebilirsiniz. Sevdiğiniz hobilerinizi yapabilirsiniz. Bazen bir deniz kenarında bankta oturup denizi izlemek de huzur verici olabilir.

denizi-izlemek

Birkaç Keyifli Öneri

Gün boyunca yaşadığınız stresten ise kendinizi biraz şımartarak kurtulabilirsiniz.

Akşam eve gittiğinizde sıcacık ve güzel kokulu bir banyo vücudunuzu rahatlatacak, günün yorgunluğunu ve stresini atmanıza yardımcı olacaktır. Bakımlı hissetmek ve bakımlı görünmek herkese iyi gelecektir. Ilık su ise ağrılarınızı alacak ve sizi sakinleştirecektir. Bunun için kuaförlerde sıra beklemenize, para dökmenize hiç ihtiyaç yok. Bu daha çok stres yaratacaktır. Kendi bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda bir meditasyon şeklidir.

Yine evinizde ışıkları kapatıp loş bir ortamda oturmak kafanızı rahatlatacak ve dinlenmenizi sağlayacaktır. Hatta loş ortamlarınızı güzel anlara dönüştürebilirsiniz. Köşe lambalarınızı yakabilir ya da evinizin belirli noktalarına mumlar koyabilirsiniz. Hatta bazen bir tütsü yakmak bile sizi rahatlatabilir.

mum-yakmak

Zihninizi boşaltmak için rahatlatıcı bir kitap okuyabilirsiniz. Ya da resim çizip boyama yapabilirsiniz. Bu aktiviteler zihninize iyi gelecektir. Bunları yaparken sakin ve dinlendirici bir müzik açabilirsiniz ama sakin olmasına özen göstermelisiniz.

Ve elbette mis kokulu bir bitki çayı sizi tamamen gevşetecek, rahat bir uyku uyumanızı sağlayarak sizi ertesi günün stres ve karmaşasına karşı daha güçlü durmanızı kolaylaştıracaktır.

bitki-cayi

admin

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir