Yatmadan Önce Yapabileceğiniz 6 Sağlıklı Şey

 Yatmadan Önce Yapabileceğiniz 6 Sağlıklı Şey

Her sabah kalktığınızda kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz. Fakat iyi hissetmediğiniz günler çoğunluktaysa bir şeyler yapmalısınız. Yoksa motivasyonunuz düşer ve ölü balık gibi gününüzü geçirmek zorunda kalırsınız.

Sabahları erken kalkmak ve yatmadan önce yapılacak işleri planlamak güne verimli başlamanızı sağlar. Üretken ve rahat bir gün geçirmeniz için yatmadan önce yapabileceğiniz şeyleri gözden kaçırmayın.

Önceden Planlamak

Yapacaklarınızı önceden planlamak ertesi güne iyi başlamanıza sebep olur. Aynı zamanda sabah, yapacağınız işleri unutmazsınız. Yatmadan önce çantanızı hazırlamak büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Sabah defalarca kontrol etmenize gerek de kalmamış olacak. Stresiniz azalacak güne daha rahat başlayacaksınız.

plan-yapmak

Meditasyon

Meditasyon uyku ilacı kadar etkilidir. Bazıları için sessizlik bir motivasyonken bazıları için yogadır, müzik dinlemektir. Ya da sadece kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz. Meditasyon depresyonu ve stresi azaltacaktır.

yoga-yapmak

Doğru Yiyecekler

Yatmadan önce yemek yememek gerekir. Fakat illa ki yiyeceğim diyorsanız hafif şeyler yemelisiniz. Yoğurt ve yarım tost uygun olabilir. Ya da uykunuzu sağlıklı kılacak besinler de tüketebilirsiniz. Tayvan’da yapılan bir araştırmaya göre kivi, yetişkinlerin uykularının sağlıklı olmasına yardımcı olur.

kivi-yemek

Egzersiz

Yapılan araştırmalara göre yatmadan önce egzersiz yapan insanların daha rahat uyuduğu ve daha zinde olduğu sonucuna varılmış. Yatmadan önce yapılan mini egzersizler, uyku kalitenizi arttıracaktır.

egzersiz-yapmak

Temizlik

Sabah kalktığında tertemiz bir oda görmek kim istemez mi? Gece temizliğine biraz vakit ayırırsanız ertesi gün yapacağınız çok az iş kalır ve temiz oda sizi daha mutlu hissettirir.

temiz-oda

Karanlık

Yatağın içinde bilgisayarla, telefonla geçirilen zaman uykuyu olumsuz etkiler ve zaman kaybettirir. Özellikle sosyal medyada geçirilen zaman göz yorgunluğuna da sebep olur. O nedenden dolayı sessiz bir ortamda kitap okuduktan sonra uyumak sizi rahatlatacaktır.

sosyal-medya

Buse Başkütük

Bunları da Okuyabilirsin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir